Ubytování v Mongolsku

Ubytovat se v Mongolsku není problém, ovšem samozřejmě záleží na rozpočtu a znalostech mongolštiny. Při komerčním zájezdu se nemusíte o ubytování starat a při dobrodružnějších výletech alespoň užijete nějakou legraci.

Hotely a hostely

Ve větších městech, zejména v Ulánbátaru, není problém sehnat nějaký hotel či hostel. Připravte se na evropské ceny a dobře vybírejte. Hvězdičky nemusí odpovídat realitě a raději vybírejte podle polohy. V Ulánbátaru je mnoho různých hotelů a ubytoven okolo nádraží a v centru, raději se držte rušných částí města a velkým obloukem se vyhněte osamoceným budovám či ubytování někde na kraji jurtoviště.

Městská zástavba v centru Ulánbátaru v noci

Mimo Ulánbátar rapidně klesá cena i kvalita ubytování, na venkově často neseženete nic a v okresních městech je obvykle hotel název pro barabiznu odpovídající ubytovně pro dělníky. Teplá vody, funkční elektřina či zamykatelné dveře jsou často jen zbožné přání.

Kempy

Klasické stanové kempy se příliš nevyskytují, s výjimkou národních parků s vyhrazenými místy ke stanování. Pod pojmem kemp se často rozumí spíše hotel sestávající ze skupiny jurt k pronajmutí.

Stanování

Na venkově můžete stanovat prakticky kde chcete, ale samozřejmě raději dál od vesnic a držte se i z dohledu jurt. Pokud to nejde, vždy se předem ptejte pastevce, zdali mu stan nevadí.

Centrum Erdentu s moderní panelovou zástavbou

Jurty

Tradiční jurta je známá také pod názvem ger. Na venkově vás může pastevec nechat přespat u sebe v jurtě, ale nejspíš to bude rušná noc. V jurtě bydlí celá rodina pohromadě a rozhodně si kvůli vám násilí dělat nebudou. Mongolská pohostinnost je však velmi známá a hlady určitě neumřete. Vyplatí se mít nějaké propisky, tričko či sladkosti na oplátku jako dárek. Alkoholu se vyhněte, případně ho pastevci dejte až při odjezdu, jinak se nejspíš opije a budou potíže. Pokud budete spát v jurtě na zemi, lehněte si vedle nábytku. Jurta totiž od spodu větrá a když budete vedle stěny, zažijete nezapomenutelnou noc v průvanu.

Typický hotel sestávající z luxusních jurt

Podnájem

Pro dlouhodobé pobyty se vyplatí pronajmout byt, ale připravte se na podmínky (hodně) sešlého paneláku za cenu českého bydlení. Opravdu kvalitní bydlení se moc nepronajímá, ale na sídlišti lze obvykle sehnat nějaký přiměřený byt. Připravte se na hlučné sousedy a občas nepoteče teplá voda nebo nepůjde proud. Ve městech ale nebývá problém s internetem či pokrytím mobilního signálu.

Typická venkovská jurta s útulkem pro dobytek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *