Strava v Mongolsku

Mongoli jsou především pastevci a tomu odpovídá i jejich strava. Většinou se konzumuje hodně masa, různé mléčné výrobky a přílohu tvoří různá těsta či nudle. Zelenina a koření se používají poměrně málo. Pije se tradiční slaný zelený čaj a v sezóně kumys.

Stolování

Mongoli jsou zvyklí jíst kvanta tučného masa a nejí mnoho zeleniny, běžné jsou různé výrobky z mléka. Kvalita potravin je ve srovnání s našimi naprosto vynikající. U jídla se běžně srká, mlaská a krká, jezení rukama také není na obtíž. Naopak velkou urážkou může být, pokud se v jídle rýpete či necháváte nedojezené maso. V Mongolsku se na české upejpání nehraje a odmítáním jídla si přátele rozhodně neuděláte. V lepších restauracích ve městech se připravte na ceny podobné našim. V různých vývařovnách se najíte výrazně levněji, ale výběr je podstatně omezenější a občas vás čeká pořádný blaf.

Typické mongolské chušury

Pití

Z nealkoholických nápojů se pije tradiční sutece, což je osolený zelený čas s mlékem či trochou másla. Ne každému to vyhovuje a zejména slanější verze mohou být nepříjemné. Vodu pijte pouze po převaření nebo balenou, jinak vás střevní potíže neminou. Ve vzdálenějších oblastech teče z pramenů pitná voda, ale dejte velký pozor na pastevce, aby ve vodě nebyl nějaký bonus.

Z alkoholických nápojů se pije vodka a pivo. Lepších druhů vodky se nemusíte nijak obávat, je často lepší jak v ČR. Levnější piva nejsou moc kvalitní, ale v lepších restauracích se točí i dobrá místní piva.

Maso

Nejčastěji se setkáte se skopovým, běžné je však i kozí, hovězí, koňské, yačí i velbloudí maso. Maso je obvykle vynikající kvality, bohužel ho domorodci často vylepšují obzvláště tučnými kusy, což může netrénovanému žaludku způsobit těžké chvíle. Pokud si dáte v restauraci steak, určitě bude výborný. Vyhněte se oblíbenému masu z tarbagánů (svišť), přenáší totiž mor.

Typické mongolské buzy

Mléčné výrobky

Mongoli jsou pastevci a vzhledem k tomu mají i širokou paletu mléčných výrobků. Kromě mléka můžete narazit na vynikající jogurt (tarak), máslo či různě sušené sýry a tvaroh, které jsou někdy tvrdé jako kámen. Oblíbený je také kumys, což je obdoba kysaného mléka. Pokud vám nedělá mléko dobře, obloukem se vyhněte zejména kumysu, jinak vás průjem nemine. Z mléka se dělá i speciální pálenka šimin archi.

Běžné místní pochutiny

Mezi nejčastější „stánkové“ jídlo patří zejména chušury, což je placka plněná sekaným masem a případně i cibulí. Chušur se na kraji ukousne, vypije se tekutá mastnota a pak se teprve dojídá zbytek – jinak zaručeně skončí sádlo na vašem oblečení. Další oblíbená pochoutka jsou buzy, což jsou jednoduché knedlíky z mouky plněné podobnou směsí jako chušury a vařené ve vodě.

Další velmi oblíbenou pochutinou je tsujvan (cujvan), což jsou nudle a sekané maso. Obvykle se navrch přidává velký kus sádla, který je záhodno sníst, pokud nechcete hostitele urazit. Polévka lapša je v podstatě tsujvan vařený ve vodě, popřípadě může také vzniknout nalitím sutece do tsujvanu. Mezi oblíbené sladké dezerty patří borcogy, což jsou jakési pidikoblihy bez náplně.

Ve městech a zejména v restauracích se setkáte i s řadou azijských, amerických a evropských jídel. Na venkově se setkáte s celou paletou mléčných výrobků a různých tradičních jídel, která ve městě chybí. Pokud se chcete dozvědět více, doporučuji článek o
tradiční mongolské kuchyni i s recepty
.

Tradiční mongolská pochutina - svišť grilovaný s pomocí letlampy

Nákup potravin

Ve městech bez problémů nakoupíte potraviny v supermarketu, ale nabídka se samozřejmě značně liší. V souhrnu jsou ceny nižší než u nás, ale samozřejmě záleží co a kde kupujete. Čerstvá zelenina je poměrně drahá, ale bývá k mání levnější zavařená zelenina ve sklenicích. Jako přílohu lze koupit rýži a různé druhy nudlí, případně borcogy a další podobné formy pečiva. Český chleba samozřejmě nekoupíte, nejčastěji se vyskytuje kyselý ruský chleba. Běžně se vyskytuje i řada azijských specialit, které u nás neuvidíte. Maso je lepší koupit u řezníka, ale vzhledem k bídné hygieně radši vždy zcela čerstvé. Na venkově je to s nákupem potravin horší, ale pokud zastavíte někde u jurty, dostanete najíst a často ještě výslužku na cestu. Čím dále od turistických oblastí, tím samozřejmě lépe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *