Mongolsko a zdraví

Před cestou do Mongolska se vyplatí investovat do očkování a zubaře. Některé soukromé kliniky jsou celkem na úrovni, ale jakmile jste dál od města, moderní zdravotnictví prakticky přestává existovat. Celkem banální zdravotní problémy se tak mohou stát velmi nebezpečným zážitkem.

Očkování

Před cestou do Mongolska se doporučuje absolvovat očkování na žloutenku typu A + B, břišní tyfus, meningokovou meningitidu a encefalitidu. Labužníci mohou přidat na seznam i očkování proti vzteklině. Encefalitidu se nevyplatí podceňovat, zejména v Gobi se vyskytují klíšťata, která jsou podstatně větší než česká. Na člověka příliš nejdou, ale přenáší japonskou encefalitidu, která je bez očkování vždy smrtelná. Zbylá očkování souvisí zejména se značně sníženým hygienickým standardem, na který není zhýčkaný evropan zvyklý a proto může snadno přijít k nějaké nákaze. Zejména žloutenka je v Mongolsku velice běžná.

Průjmy

Počítejte s tím, že pokud se přiblížíte k místní stravě, průjem vás nemine. Jsou výjimky, ale
většina zhýčkaných evropských žaludků není zvyklá na mongolský typ stravy. Špičková hygiena také není zrovna výsadou mongolské kuchyně, nelze se proto divit střevním potížím. Nezapomeňte přibalit prostředky proti průjmu, téměř jistě budou třeba. V případě stravování v hotelích a lepších restauracích nemusíte mít obavy.

Léky

Ve větších městech se dají koupit běžné léky, raději si ale zabalte něco do zásoby. Samozřejmostí by měl být nějaký Paralen, Ibuprofen a prostředky proti průjmu. Pokud se budete pohybovat mimo civilizaci, raději přibalte i pořádnou lékárničku včetně sterilních stříkaček, jehel a skalpelu. Vše by mělo být nepoužité a v originálním obalu, celníci různé pochybné pilulky vidí velmi neradi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je diginomad. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *