Jak se dostat do Mongolska?

Způsobů dopravy do Mongolska je několik a každý způsob má svá specifika. Nejsnadnější
je samozřejmě cesta letadlem, ale můžete použít i vlak anebo cestovat autem.

Letecky

Relativně jednoduchý a pohodlný způsob dopravy do Ulánbátaru je letecky. Nicméně neletíte na západ, takže možná užijete i nějakou tu legraci. První potenciální problém je přestup v Moskvě – vždy si nechte dostatečnou rezervu na přestup, hodina je hodně riskantní, lepší je mít 2 hodiny a zpět z Mongolska klidně i přes 3. Málokdy totiž dokážete provést check-in dál z Moskvy, takže v Moskvě musíte na tranzitní okénko a někdy tam je pěkná fronta. Navíc za určitých okolností přistáváte na opačné straně letiště a pak vám pouhý přesun ke správné bráně snadno zabere 20 minut. Cesta z Mongolska je často ještě zábavnější, protože mongoli jsou prostě mongoli a občas nezvládnou odletět včas. Také se připravte na to, že zdaleka ne všichni na letišti v Moskvě mluví anglicky a v Ulánbátaru je to ještě horší.

letadlo aeroflot

Do Mongolska již léta řada společností a můžete tak využít přestupů k prohlídce dalších míst. Problém tranzitu přes Moskvu jsou víza, takže pokud nemáte ruská turistická víza, výlet do Moskvy nehrozí. Mnohem zajímavější může být let s Turkish Airlines z Vídně přes Istanbul. Lety přes Německo vyžadují obvykle dva přestupy, první v Berlíně, Frankfurtu anebo Mnichově a druhý v Pekingu. Čína bohužel opět vyžaduje víza. Na trase Moskva – Ulánbátar je lepší využít Mongol Airlines, protože na cestě servírují 3 jídla a neomezeně nápojů, což se vám u Aeroflotu rozhodně nestane.

Cena letenek závisí na ročním období, čase objednání a samozřejmě také na letecké společnosti. Levné zpáteční letenky mimo sezónu se dají pořídit již od nějakých 16 tisíc, v sezóně se mohou vyšplhat až na 35 tisíc.

Transibiřskou magistrálou

Pro dobrodruhy se nabízí cesta vlakem. Do Moskvy lze využít několik tras, jednu přes Bělorusko a druhou přes Ukrajinu. Záleží na momentální situaci, protože ani s jednou zemí nemáme zrovna vynikající diplomatické vztahy. Momentálně je asi lepší Ukrajina, ale na obě varianty budete potřebovat tranzitní víza. Tranzitní víza potřebujte také do Ruska. Problémy nemusí být jen v získání víz, ale spíše na hranicích kvůli přílišné horlivosti celníků a případné nutnosti poskytnout úplatek. Občas také bývají problémy s razítky na víza a podobně, ale při troše snahy se to vždy vyřeší. V Moskvě musíte nejen přestoupit, ale musíte se dokonce přesunout z jednoho nádraží na jiné, ideálně metrem nebo taxíkem. Vyplatí se dostatečná časová rezerva, jinak si koledujete o problémy. Cestou přes Rusko musíte počítat s poměrně častými kontrolami policistů, vojáků a milice.

Vlak je pohodlný a přes mnohé pověry bezpečný. Můžete si vybrat mezi první třídou s vlastní kupé či tzv. plackartným, kde sice jsou mezi jednotlivými bloky přepážky, ale chybí stěna do chodbičky, takže samozřejmě celý vagón je jeden pojízdný cirkus. Rusové jsou přátelští a pokud umíte trošku rusky, určitě si cestu užijete. Ve vlaku je k dispozici kdykoliv horká voda na čaj nebo na polévku a můžete si zaplatit sprchu. Vlak má jídelní vůz, ale pokud chcete ušetřit, není problém nakoupit jídlo na každém nádraží, kdy vlakem prochází místní a nabízí jídlo za velmi přijatelné ceny. Vlak má třeba jen 3 zastávky denně, ale obvykle na každém nádraží stojí nejméně hodinu, takže není problém zajít na nákup. Na každém nádraží je spousta místních trhovců a obvykle je nedaleko i nějaký obchod.

Nákup lístků lze řešit několika způsoby. Nejjednodušší je zakoupit místenku až do Ulánbátaru, zaplatíte ale podstatně víc než když budete jízdenky dokupovat po cestě. Druhý způsob ovšem vyžaduje znalost ruštiny, jinak vás potíže neminou. Celkem bezproblémový postup je koupit v ČR lístek do Moskvy, potom v Moskvě dokoupit lístek do Irkutska anebo Ulan Ude a tam potom koupit lístek až do Ulánbátaru. Pozor na nutnost platit za zavazadlo v ruských vlacích, pokud máte například 2 zavazadla, budete muset za druhé připlatit! Cena za vlak se značně liší podle požadovaného luxusu a za první třídu můžete nakonec zaplatit více jak za letenku. Pokud se spokojíte a levnějším plackartným, dá se cesta vykonat i za 6-7 tisíc. Cesta vlakem tedy není finančně zrovna výhodná, protože strávíte na cestě nejméně 6 dní a v součtu s poplatky za víza zaplatíte nakonec zaplatíte polovinu ceny levné letenky. Výhodou vlaku je možnost zastávek po cestě a případná návštěva Ruska, zejména Bajkal je velmi zajímavý.

Cesta autem

Pokud jste obzvláště dobrodružně založení a máte pevné nervy a hodně času, můžete zkusit vyrazit autem. Počítejte s důkladnými kontrolami na hranicích a obrovskými vzdálenostmi. Devadesátá léta pominula, takže nějakých divokých situací se na ruských silnicích obávat nemusíte. Ale samozřejmě není úplně dobrý plán kempovat v noci někde na periferii města nebo podezřelých místech. Občas není na škodu zeptat se místních policistů či vojáků, často vám ochotně poradí. Dobrá domluva je i s místními, často vás nechají přepsat u sebe anebo není problém postavit stan u někoho na zahradě. Stěžejní je samozřejmě dobrá znalost ruštiny, bez té se do podobných dobrodružství raději nepouštějte.

Základem úspěchu je zejména dostatečná časová rezerva, schopnost vyřešit případné problémy s autem a včasná příprava víz a dalších nezbytností předem. V Ázii panuje tvrdá ruka byrokracie a bez patřičných razítek se nepohnete. Je třeba včas vyřídit víza s dostatečnou časovou rezervou a ověřit možnost hraničních přechodů. Ne všechny hraniční přechody jsou přístupné občanům třetích zemí, také pozor na typ přechodu. Do  poměrně velkých problémů se můžete dostat při pokusu o přechod hranic z Ruska do Mongolska pěšky, stopem či na kole – povolení je lépe vyřídit předem na českém velvyslanectví v Moskvě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *