Doprava v Mongolsku

Cestování po Mongolsku není drahé, často je však velmi dobrodružné. Nabízí se celkem pestrá paleta možností, záleží na vašem rozpočtu a cestovatelských plánech. K zakoupení lístků na vlak či autobus musíte předložit pas, většinou stačí i kopie. Ceny vyjma pronájmů aut jsou poměrně lidové. K řízení je lepší mít mongolský řidičák, jezdí se vpravo.

Vlak

Cesta vlakem je v Mongolsku jediná možnost jak cestovat včas, čistě a bezpečně. Vlaky jezdí velmi přesně, jsou pohodlné, čisté a prakticky stejné jako v Rusku. Vagóny mají kupé, která lze samozřejmě zamknout a ve vlaku se dá bez problémů spát. V případě zájmu není problém nakoupit jídlo a k dispozici je horká voda. Pokud cestujete někam dál, vyplatí se obětovat pár korun navíc a užít si pohodlí i bezpečí vlaku.

Autobus

Po Mongolsku samozřejmě jezdí dálkové autobusy, jedná se však často spíše o pojízdný cirkus. Asfaltových silnic není právě mnoho, autobusy jezdí málokdy včas a někdy nevyjedou vůbec. Pokud potřebujete stihnout odlet domů, rozhodně není dobrý nápad jet na poslední chvíli autobusem. Většina autobusů vypadá vcelku slušně, ale jsou hojně využívané chudšími obyvateli, kteří často autobusem vozí hromady krabic, velké nákupy a někdy i menší domácí zvířata. O věci se příliš obávat nemusíte, ale určitě se připravte na hlučnější spolucestující a dost divoké řidiče. Zastávky na záchod nebývají zrovna časté a pokud neumíte mongolsky, může být případná domluva trochu problém.

Taxi a stop

Nejvíce rozšířenou dopravou po městech a často i mezi městy jsou taxíky. Vozidla nemusí být označená, v podstatě lze stopnout skoro jakékoliv auto. Jediné nebezpečí obvykle vyplývá ze schopností řidičů a často budete muset umět alespoň pár slov mongolsky, jinak se nedomluvíte. O ceně se obvykle smlouvá a v takovém případě je neznalost mongolštiny velká nevýhoda. I za stopování se často platí, raději se ptejte předem!

Typická situace v ulicích Ulánbátaru

Pronájem auta

Pokud nejste ostřílení cestovatelé se zkušenostmi z divokých zemí, raději si najímejte auto s řidičem. Ušetříte si tak nervy s řízením i problémy s řidičským průkazem. Na ceně i termínech se domluvte předem, ale raději počítejte s dalšími tahanicemi ohledně ceny a trasy. Hlavní je trvat na svém a nenechat se přesvědčit k případným nesmyslům. Pokud chcete jet do Gobi nebo do oblastí mimo asfalt, což je v Mongolsku většina míst, tak si raději sežeňte někoho s terénním autem a to auto si předem dobře prohlédněte. Obvykle není problém sehnat několik nabídek, takže určitě smlouvejte. I tak často zaplatíte poměrně dost. Pokud jedete někam dál, je často výhodnější jet delší úsek vlakem nebo autobusem a sehnat auto až na místě. Na venkově však můžete mít trochu problém se sháněním slušného terénního auta. Velmi dobré jsou ruské Furgony, ale nehodí se do vyloženě pouštního terénu, protože mají chlazení vzduchem a často se přehřívají.

UAZ je obvyklým dopravním prostředkem na mongolském venkově

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *