Doklady a víza

Pro občany ČR platí v Mongolsku vízová povinnost, ale s vydáním turistických víz obvykle nebývají problémy. V Mongolsku také platí český řidičský průkaz, většinou ale jen teoreticky. K vydání víza dále potřebujete zdravotní pojištění.

Víza

Občané ČR potřebují k návštěvě Mongolska víza, které lze obvykle bez problémů vyřídit
na velvyslanectví MLR v Praze. Adresa velvyslanectví je Na Marně 5, 160 00, Praha 6, email prague@emongolia.eu a telefon 2-24311198. Úřední hodiny jsou po-pá od 8 do 16 hodin.

K vyřízení turistického víza musíte předložit vyplněný formulář s žádostí, vyplněný dotazník, fotografii pasového formátu, itinerář cesty, cestovní pojištění a letenku. Dále samozřejmě platný pas a správní poplatek €60. Formálně se požaduje pozvání, ale pro turistická víza se obvykle nevyžaduje a postačí itinerář cesty, rezervace hotelu atd. Vízum se obvykle vydává do týdne, expresní zpracování je možné za příplatek.

Turistické vízum platí 30 dní a lze ho přímo v Mongolsku prodloužit o dalších 30 dní. Prodloužení raději plánujte včas, někdy to trvá delší dobu a v případě zamítnutí byste se při překročení povolené doby k pobytu dostali do problémů. Pracovní víza či pobyty nad 60 dní jsou spojeny s velkým papírováním a spoustou potíží, často je lepší na chvíli vycestovat a vyřídit nová víza. Pracovní a dlouhodobá víza nelze vyřídit přímo v Mongolsku!

Případné vycestování za účelem prodloužení víz je komplikované, protože Čína i Rusko také vyžadují víza a jejich vyřízení v Mongolsku je často velmi složité. Raději proto vyřiďte potřebné náležitosti již před odjezdem z ČR.

Při převzetí si vízum důkladně zkontrolujte, občas se stane chyba a můžete se dostat do velkých potíží při vstupu do země. Na stránkách MZV nalzente další důležité podrobnosti.

Příjezd do Mongolska

Při cestě přes Rusko si dejte velký pozor na správné vyplnění celních prohlášení už při příjezdu do Ruska, jinak vás na Rusko-Mongolských hranicích mohou potkat vážné problémy. Rusové ani Číňané se s mongolskými sousedy nijak nemilují, proto raději neriskujte. Při příjezdu musíte vyplnit tzv. „arrival card“, pro pobyty nad 30 dní se musíte do 7 dnů od příjezdu registrovat na imigračním úřadě. Pokud cestujete autem, musíte na hranicích také vyplnit celní doklady a auto musí do 6 měsíců opustit území Mongolska. Při příjezdu je třeba vyplnit také celní prohlášení pro elektroniku, šperky a valuty. Dovoz lihovin je omezen na 3 litry a cigaret na 2 kartony. Nesmí se dovážet drogy, jedy a pornografie. Dovoz zbraní a zvířat podléhá zvláštním předpisům.

Odjezd z Mongolska

Pokud jste v Mongolsku nad 30 dní, nezapomeňte se před odjezdem odhlásit na imigračním úřadě. Pro vývoz živých zvířat, rostlin, loveckých trofejí či starožitností je třeba speciální povolení, nesmí se vyvážet také například fosílie. Pozor na vývoz napodobenin starožitností, vždy je balte do odbavovaného zavazadla, jinak vás problémy neminou. Odlet je obvykle bez problémů, ale při cestě vlakem či autem vás nejspíš nemine důkladná
kontrola. Mongolští i ruští celníci si rádi vymýšlí nesmysly jen proto, aby dostali nějaký úplatek navíc. Na každou pokutu požadujte stvrzenku, horlivost často rychle opadne.

Řidičský průkaz

Teoreticky můžete používat český řidičák i v Mongolsku, ale tyto iluze pominou u první policejní kontroly. Ty se vyskytují velmi hojně a běloch za volantem je vždy důvod ke kontrole a vymáhání pokuty za kdejaký nesmysl. Raději proto využijte místní dopravy nebo si najměte auto i s řidičem.

Doklady s sebou

Vzhledem k poměrně velkému riziku krádeže si určitě vezměte alespoň 2 kopie důležitých dokladů, okopírujte si také stránky v pasu na kterých máte víza. Jednu kopii nechte jako příruční a druhou záložní do velkého zavazadla.

Kontroly dokladů v Mongolsku

Přestože je pas podle mezinárodních zákonů pouze k nahlédnutí, v Mongolsku či Rusku se běžně setkáte s tím, že si jej úředník prostě vezme a hodinu nebo dvě ho neuvidíte. Na letišti anebo na hranicích ve vlaku se tomuto nešvaru často nedá vyhnout, ale vážnější problém obvykle nehrozí. Kontroly dokladů jsou však velmi časté i ze strany hojných policejních kontrol a doklady předkládáte například i při nákupu lístků na autobus či vlak. Pokud to bude jen trochu možné, nedávejte doklady z ruky. Kdyžtak ukažte originál a dejte jim kopii, sice budou vyvádět, ale nesmíte se nechat. Pokud byste o doklady přišlo někde dál od hlavního města, můžete se dostat do velkých problémů. Potíže se ještě násobí díky jazykové bariéře, takže raději zachovávejte maximální opatrnost. Totéž platí pro řidičský průkaz, zásadně nedávat z ruky!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *